Kako se i zašto osipala Koštuničina stranka:
“DSS PRELETAČEVIĆI”
DSS je postao jedan od najvećih sejača kadrova u vlasti
Piše: Vladan Dinić
Kakva će biti politička sudbina Aleksandra Vučića, kada napusti mesto predsednika Srpske napredne stranke — kako je najavio?!
Pa, Vučić može da, recimo, lako postane predsednik Demokratske stranke Srbije, jer ih toliko danas iz te stranke ima kod njega u SNS! Ili, što da ne, mogao bi očas posla da zauzme lidersku poziciju u redovima posvađane Demokratske stranke, jer u SNS-u danas ima toliko “demokrata-preletačevića” da bi Vučić preuzeo stranku očas posla… Ali, imao bi i dilemu: kako da se oduži “preletačevićima” iz G17?!
Slatke muke!
Dermokratska stranka Srbije — na čijem čelu je bio Vojislav Koštunica, prvi demokratski predsednik Jugoslavije i dva puta predsednik vlade, koji je na izborima 24. septembra 2000. pobedio Slobodana Miloševića — danas skoro da ne postoiji.
Na njenom vrhu je posle brojnih turbulencija danas Miloš Jovanoivić, predsednički kandidat koalicije “Nada”, koji je zamenio Sandu Rašković-Ivić, koja je posle povlačenja dr Vjislava Koštunice sa mesta predsednika DSS — postala predsednik stranke… Naravno, ne zadugo…
Posle je, zbog sukoba sa pojedinim „važnim” funkcionerima DSS i izričitog zahteva da se nipošto i nigde ne ulazi u koalicije sa SNS, pa ni na lokalnom nivou — smenjena! I to je bilo njenim „saborcima” malo, pa je — čak — izbačena iz stranke! Bivša (proterana) predsednica DSS — Sanda Raskovic -Ivić danas je potpredsednica Narodne stranke, baš kao i njen nekadašnji, ali i sadašnji stranački kolega, Siniša Kovačević.
Jato i perje nekadašnjih Koštuničinih DSS-ovaca razletelo se skoro po svim postojećim političkim strankama. Mnogi su odavno u redovima Srpske napredne stranke (SNS) poput, recimo, Nebojše Bakareca, najvećeg DSS lobiste za usvajanje Ustava 2006, a sad, 2022. slovio je za čoveka koji se najsvesrdnije zalagao za promenu tog istog Ustava! Uz obrazloženje da naš najviši pravni akt USTAV — za koji je nekada govorio da je savršen, danas ne valja i da bi ga trebalo menajti?!
U redovima naprednjaka je i Dragan Šormaz, u to vreme patriotski, a sad natovski opredeljen, koji je bio poslanik DSS, a sada SNS, ali i Milenkjo Jovanov — udarna pesnica vojvođanskog DSS, a danas potpredsednik u redovima stranke na čijem je čelu bivši radikal — Aleksandar Vučić.
Aktuelni ministar poljoprivrede Branislav Nedimović bio je istaknuti kadar DSS, najmlađi predsednik opštine Sremska Mitrovica koju je vodio punih pet godina od 2003. do 2008. godine. I bivši ministar kulture Vladan Vukosavljević, koji je tu funkciu obavljao ispred SNS, nekada je bio gradski sekretar za kulturu Grada Beograda ispred DSS?!
Nekadašnji portparol DSS Andreja Mladenović već je drugi mandat pomoćnik gradonačelnika Beograda, ali u redovima SNS. Mladeović je izlaskom iz stranke za sobom „povukao” i jedan deo nekadašnjih omladinaca, ali ako bi nabrajali i sve manje poznate nekadašnje članove DSS koji su „preleteli” u druge stranke uključujući i one na lokalnom nivou trebalo bi verovatno “dve noći i tri dana” da se svi “popisu”.
Zato da se zadržimo samo spiska samo onih “medijski poznatijih i znamenitijih”…
Petar Petkovic koji je svojevremeno u DSS na mestu portparola zamenio pomenutog Andreju Mladenovica, i jedno vreme bio Koštuničin glasnogovornik, danas je ispored SNS direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju!
Što se vlasti tiče, DSS je iznedrio još jednog aktuelnog ministra, doduše bez portfelja, zaduženog za inovacije — Nenada Popovića, koji je postao predsednik i osnivač stranke SNP, u kojoj je sa njim i nekadašnji predsednik Izvršnoig odbora DSS Jovan Palalić. Iako u privatnim razgovorima vole da istaknu „kako oni nisu SNS”, u Skupštini Srbije su deo vladajuće većine.
I dva nekadašnja predsednika omladine DSS promenila su stranačke dresove: Dragan Daničić je danas ispred SNS jedan od funkcionera u opštini Nova Crnja, a Borko Ilić je kod nekadašnjeg stranačkog kolege iz DSS — Milana Stamatovića, u “Zdravoj Srbiji”.
Većina prvaka nekadašnje stranke Vojislava Koštunice završila je u redovima drugih partija ili je osnovala svoje pokrete i stranke, a među njima je i nekadašnji ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardzić.
Najavljeni kandidat za gradonačelnika Beograda ispred SSP, čiji je lider je Dragan Đilas, dr Vladeta Janović, nekadašnji je dugogodišnji potpredsednik DSS i ambasador u Londonu za vreme mandata vlade Vojislava Koštunice.
Nekadašnja udarna pesnica ideologije DSS i jedan od Koštuničinih mladih lavova, u koga je Vojislav Koštunica polagao velike nade, a bio je i državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju, Dušan Proroković, danas je u redovima Zavetnika, kojima obećava svesrdnu pomoć u borbi za nacionalna pitanja!
Moguće je da je na pomenutom spisku neko i zaboravljen, ali oni najvažniji, koje pamtimo mi novinari , ali i konzumenti informacija iz tog doba — su pobrojani…
DSS, uostalom danas i ne liči na onu stranku koja je nekada bila, a aktuelni predsednik Miloš Jovanović bezuspešno je pokušavao prvo da je modernizuje, a onda „udomi” u koaliciju „Metla” a sada i „Nada”, ne bi li „namako” tri odsto cenezusa i obezbedio povratak u parlament i kakvo -takvo političko vaskrsnuće.
Dakle, od prvog ešalona nekadašnje Demokratske stranke Srbije DSS koju pamte oni koji se još sećaju Koštunice i njegovih saradnika, verni DSS-u ostali su DSS, dr Aleksandar Popović, nekadašnji ministar nauke i energetike i dugogodišnji potpredsednik, kao i Dragan Marsićanin, njegov kolega po stranačkoj funkciji, ali i nekadašnji predsednik Narodne Skupštine.
Dr Aleksandar Popović se pasivizirao, ali nikada nije napustio DSS i pored brojnih ponuda da se priključi vladajućoj SNS. Dragan Maršićanin je i dalje aktivan u stranci, i jedno vreme bio je i savetnik aktuelnog predsednika DSS.