Priča momka Petra Đurića čija je izjava potresla Srbiju:

Ko je čovek koji je izgovorio “Ćale, ovo je za tebe” i zašto je to rekao

Svedok Online
5 min readJul 8, 2020
Petar Đurić: Čovek koji je u 30 sekundi obeležio proteste u Beogradu 7. jula (PrintScreen)

Priredio: Andrej Dimitrijević

Jedno od ključnih obeležja protesta u Beogradu 7. jula (koji su izbili protiv novih kriznih mera u vezi sa koronavirusom) bila je izjava mladića koji se direktno, sa ulice, uključio u prenos televizije N1 i rekao:

“Suzavac, bojeva municija, pendreci, sve to protiv goloruke omladine. Ćale ovo je zatebe koji si umro a nije bilo respiratora u zvaničnom izveštaju. Ćale, mnogo te volim. Đuko, Ljubišo Đuriću, mnogo te volim. Ćale, ovo je za tebe i za mog sina koji se rodio.”

Na pitanje novinarke N1 od čega je umro njegov otac, Đurić je rekao:

“Zato što nije bilo respiratora. I dan danas nisam dobio testove da je umro od korone. Znači, nije bilo respiratora u zemunskoj bolnici. Znači, oficijalan izveštaj. A na sva usta su pričali da mi poklanjamo respiratore. Ćale, ovo je za tebe moj ćale! Znam da bi bio ponosan.”

Petar Đurić je sin slikara Ljubiše Đurića (71), član ULUS-a, SULUJ-a i udruženja francuskih umetnika, koji je sredinom aprila preminuo u bolnici u Zemunu, a sumnja se da je uzrok bio koronavirus.

“ZELIM DA SPASM ZIVOTE SVIH VAS!!!! MOG OCA NE MOGU DA VRATIM ALI ISTINA MORA DA SE ZNA!!!”

Na svom Fejsbuk profilu, 18. aprila, Petar Đurić je napisao sledeće: “Prošla su 3 dana od kad sam sahranio svoga oca, Ljubišu Đurića akademskog slikara i Magistra umetnosti. Ne mogu da se otmem utisku da sam ga tako lako izgubio sve zbog nemara, nebrige i javašluka u zdravstvu države.”

Kako je naveo Petar Đurić, dana kada mu je otac dobio temperaturu 39, pozvao je infektivnu bolncu kako bi ga odveo na testiranje za Covid-19, ali mu je rečeno da prati situaciju.

“Temperatira se smanjivala i rasla u zavisnosti od doba dana i njemu je bivalo sve gore. Svaki dan sam zvao i svaki dan su mi isto govorili. Na kraju kad sam video da je počeo da kašlje i da ne moze da jede stavio sam ga u auto i odvezao do Infektivne klinike gde smo čekali ispred u redu par sati.

Na kraju su se smilovali i poslali ga na Obilicev Venac da snimi pluća. Tamo dobija upit za Zemunsku Covid bolnicu. Nalaz je upala oba plućna krila. I to je poslednji put da sam ga video živog.”

Petar Đurić lečenje u bolnici u Zemunu opisuje kao scene “u filmovima strave i užasa”: “Nikakvu informaciju nismo mogli da dobijemo o njegovom stanju jer se na telefone ili niko ne javlja satima ili mi kazu da zovem call centar koji je satima zauzet. Od jednog stažiste lekara, koga poznajem privatno dobijam konfuzne informacije o zdravstvenom stanju svoga oca. Prilikom retkih telefonskih razgovora sa ocem on me moli da ga izvučem iz bolnice jer ce umreti ako ostane dalje u bolnici jer ga ne leče dobro.”

Bez rezultata testa na kovid, bez novčanika i telefona

Đurić je i u ovoj objavi napisao ono što je i izjavio na N1, da rezultate testa na Covid-19, koji je njegov otac radio, porodica nikada nije dobila. “Ne znam ni da li je umro od Covida19!? Moj otac je bio zdrav. Nije imao druge bolesti.”

Đurić je takođe istakao da je po preuzimanju očevih stvari iz bolnice utvrdio da nedostaju njegov telefon i novčanik.

Ljubiša Đurić je rodom iz Majdanpeka, mesta kome je posvetio dobar deo svog umetničkog rada. Kako je naveo njegov sin Petar u objavi od 18. aprila, čim je počeo da objavljuje komentare na svom Fejsbuk profilu, u kojima je bio kritičan prema vladi, “istog dana me zovu čelnici SNS iz Majdanpeka i nude mi da skinem sve statuse u kojima se pominje aktuelna vlada a da ce oni da plate sahranu. Naravno da sam odbio”.

Kako je istakao, “na dan sahrane 5km pre Majdanpeka sacekala me je patrola policije i nije mi dozvolila da sa vencem prođem glavnom ulicom već zaobilazno pod pretnjom da će me privesti 48h ako se ne povinujem naređenju.”

“Moj otac nije bio bilo ko i grad Majdanpek treba da vecno bude ponosan sto je imao takvog umetnika i coveka čiji radovi su izlagani po raznim evropskim galerijama.

Sramota je da jedna šačica Majdanpeckih vlastodržaca to ne umeju da cene i zarad svojih fotelja su u stanju da mi prirede takav sraman “doček “ jer sam napisao istinu o tome kako su mi ubili oca ne lececi ga adekvatno u zemunskoj bolnici.”

Otac i sin (izvor, Fejbuk profil Petra Đurića)

“Nadam se i verujem u Boga da ce se svakome vratiti istom merom za ono sto je činio”, napisao je Đurić.

“Ako je bilo na raspolaganju 1008 respiratora, zašto mome ocu nije omogućeno da ga priključe na respirator?”

Petar Đurić je na svom Fejsbuk profilu objavio i dokumenta iz bolnice u Zemunu koja pokazuju istoriju lečenja njegovog pokojnog oca.

“PRILAZEM ISTORIJU LECENJA GDE SE SVE LEPO VIDI.

Kako u svetlu ovog saznanja da verujem državi Srbiji, njenom političkom vrhu.

Ako je bilo na raspolaganju 1008 respiratora, kao što je izjavio predsednik, a broj pacijenata na respiratorima (u proseku 90 dnevno zauzetih) zašto mome ocu nije omogućeno da ga priključe na respirator i pokušaju da spasu?”

Izvor: Fejsbuk profil Petra Đurića

Posle izjave na televiziji N1, snimak Đurićevog komentara kao i njegova poruka “Ćale, ovo je za tebe”, preplavili su društvene mreže.

Bez komentara u bolnici u Zemunu

“Svedok” je kontaktirao bolnicu u Zemunu radi komentara, ali nismo dobili nikakav odgovor.

Nezvanično, od jednog doktora u toj bolnici saznali smo da je situacija u toj instituciji bila “kritična kada je krenuo prvi talas”, a to se poklapa sa vremenom kada je Ljubiša Đurić bio u bolnici: “nedostajala je oprema, bilo je dosta konfuzije oko toga šta i kako da se radi a deo osoblja se razboleo. U hodu smo uvodili nove mere i organizovali smo se najbolje što smo mogli. U početku su nedostajali respiratori, ali je broj povećan relativno brzo”, rekao nam je lekar koji nije želeo da mu se objavi ime jer nema ovlašćenje da zvanično govori.

Prema podacima od 8. jula, u bolnici u Zemunu trenutno je hospitalizovano 380 pacijenata, od čega 350 u stacionaru i 30 na intenzivnoj nezi.

Televizija N1 maja meseca emitovala je emisiju iz Covid-bolnice u Zemunu:

Protesti i policijski čas

Protesti u Beogradu izbili su 7. jula uveče, nekoliko sati posle vanredne konferencije predsednika Srbije Aleksandra Vučića na kojoj je najavio nove krizne mere povodom pogoršavanja situacije u vezi sa koronavirusom u Srbiji.

Vučić je najavio da od 8. jula počinje zabrana okupljanja više od pet ljudi u zatvorenom i otvorenom prostoru, a od ponedeljka se uvodi policijski čas.

--

--

Svedok Online
Svedok Online

Written by Svedok Online

„Svedok“ se bavi političkim, ekonomskim i društvenim dešavanjima u Srbiji i u svetu. Od maja 1996. do marta 2020. Svedok je izlazio u štampanom izdanju.

No responses yet