In memoriam: Miroljub Jovanović — Mika Tambura (69) (21. maj 1951–2. decembar 2020.)

„Lutajuća srca“, bez srca

Svedok Online
4 min readDec 3, 2020
Foto: YouTube Print Screen

Vest o smrti od koronavirusa, ma koliko postala uobičajena, uvek je neverovatna, pogotovo ako se radi o nekome koga ste dobro znali, prijatelju, drugaru i klolegi…

Mnogi u Nišu su u šoku. Miroljub Jovanović — Mika Tambura (69), jedan od osnivača legendarnog i kultnog akustičkog tria „Lutajuća srca”, posle duže borbe, preminuo je od Kovida -19!

Miku Tamburu, naravno, poznajem duže od pola veka, družili smo se, sarađivali i povremeno — čuli i viđali…

Spomenka Đokić (sad Krstić) koju smo u Nišu zvali Jefimija (po velikom hitu!) kad sam je jutros pozvao telefonom zanemela od bola i tuge:

- Šokirana sam, pa ovo nije moguće. Ta korona! Ne znam šta da kažem. Zovi me kasnije, sad ne mogu zaista ni reč da prozborim. Hoću, ali ne mogu. Jedva govorim, rekla m i je niška Jefimija, duša “Lutajućih srca”, Spomenka.

Kad smo već kod uspomena i sećanja, a sećanje je kažem, slab svedok — sećam se jednog od mojih brojnih razgovora s Mikom, a to je bilo u času kad sam ja imao svoju kontakt emisiju — “Svedočenje” na TV “Bele amie”. Mika Tambura, dušom i srcem u “Belle amie”, prešao je tada u protivnički tabor u “TV5”, kod Vitkogovog ljutog protivnika Slavice Čorbić.

- Je li bre Miko, otkud ti u “Partizanu” (“Petici”)?!

-Ti znaš koliko volim Belle amie, ali brate, onaj naš drugar Vitko (Berluskoni iz Niš!) UKINUO PLATNI PROMET!, kao iz topa mi reče Mika.

- Kako „ukinuo platni promet“, kao, čudim se?

- Prostro bre, Dinjo, sve pare uzima On, a nama… smejući se objasni Mika Tambura…

Ta rečenica o „ukidanju platnog prometa“ mi je ostala u sećanju kao odlično sumiranje dobrog dela poslovnih odnosa u Srbiji u ono, a i ovo doba.

(Očito je da je Vitko Radomirović — Gazda Vitko promenio u međuvremenu odnos prema platnom prometu, pošto se Mika vratio u “Belle amie”, stigao je i naš drugar, legenda niškog novinarstva Miroslav Ćosić — Ćosa, pa je došao možda najbolji niški novinar svih vremena, dugogodišnji novinar “Narodnih novina”, potom “Svedoka”, Zoran Marjanović — Zoza…)

Uvek će ostati sećanje na ovaj i druge uspomene, poštovanje i zahvalnost za drugarstvo i, naravno, žal za dragim čovekom koga nema.

Miko, slava Ti!

Vladan Dinić — Dinja

Ko je bio Miroljub Jovanović

Milan Marković, Spomenka Đokić i Miroljub Jovanović

…Mika Tambura bio je muzičar, osnivač kultnog sastava “Lutajuća srca”, dugogodišnji radnik u kulturi, novinar a poslednjih godina urednik i voditelj na TV Bele amie u Nišu.

Mika Tambura je rođen 21. maja 1951. godine, osnovnu i srednju školu završio je u Nišu, a potom diplomirao na Fakultetu zaštite na radu.

Pre 50 godina je osnovao Lutajuća srca, a osim kao muzičar, poznat je bio i po učešću u kulturnom životu Niša, ali i kao urednik i voditelj, gde je proveo i poslednje godine života na TV Belami.

Akustički trio — niška grupa “Lutajuća srca, koja je delovala 70-ih godina XX veka. Svirali su uglavnom balade aranžirane sa dosta akustičnih instrumenata i bogatim gudačima.

Grupu su osnovali 1970. godine, Spomenka Đokić (vokal), Milan Marković (gitara, klavir, violončelo, prateći vokal) i Miroljub Jovanović (gitara, prateći vokal). Nastupali su u sastavu: Spomenka Đokić — glas (vokal), Milan Marković — akustična gitara, violončelo, klavir, prateći vokal, Miroljub Jovanović — akustična gitara, prateći vokal, Elvira Ignjatović — glas (vokal) (od 1976–1981.), Vesna Koljević — klavir (samo na koncertima), Rista Trajković — flauta (samo na koncertima)

Grupa je postojala do početka osamdesetih godina.

Na Omladinskom festivalu u Subotici 1972. godine za pesmu „Još malo“, osvojili su prvu nagradu publike, kao i nagradu za najbolji tekst. Na festivalu Vaš šlager sezone 1973. godine, dobili su nagradu Saveza kompozitora Jugoslavije, za pesmu „Jefimija“, Dženana Salkovića iz Mostara, posvećenu monahinji i pesnikinji Jefimiji. Te godine predstavljali su Jugoslaviju u Istočnom Berlinu, na 10. svetskom festivalu omladine i studenata.

Spomenka Đokić napušta grupu 1975. godine, da bi se u nju vratila 1981. Zbog muške obaveza — služenja vojnog roka u JNA, grupa je pauzirala sa radom.

Po povratku iz JNA, grupa nastavlja sa radom, ali sada, sa Elvirom Ignjatović (vokal). Po povratku Spomenke Đokić u grupu 1981. godine, objavljuju LP „Strepnja“. Na albumu je numera „U poznu jesen“, po pesmi Vojislava Ilića.

Članovi grupe su pisali muziku za pozorište, film „Košava“ i TV seriju „Partizani“.

“Lutajuća srca” snimili su i izdali singl gramofonske ploče i albume LP, sve za PGP -RTB: (Singlovi) „Još malo” / „Seti se“ (PGP RTB 1972), „Putnik” / „San“ (PGP RTB 1973), „Jefimija” / „Pruži ruke“ (PGP RTB 1973), „Balada o barbi” / „Svetlosti jutra“ (PGP RTB 1973), „Brod za sreću” / „U sumrak“ (PGP RTB 1973), „Slutnja” / „Oni su se zavoleli“ (PGP RTB 1974), „Poslednje jutro” / „Godine“ (PGP RTB 1974), „Ti si tu” / „Luta srce moje“ (PGP RTB 1974), „Naša ljubav” / „Peščani grad“ (PGP RTB 1974), „Verujem u ljubav” / „Poruka kiše“ (PGP RTB 1975), „Strepnja” / „Zaboravi me“ (Diskoton 1979),

Albumi: „Lutajuća srca 1" (PGP RTB 1974), „Strepnja“ (PGP RTB 1981), „Šuma je izviđački drug“ (PGP RTB 1981).

--

--

Svedok Online
Svedok Online

Written by Svedok Online

„Svedok“ se bavi političkim, ekonomskim i društvenim dešavanjima u Srbiji i u svetu. Od maja 1996. do marta 2020. Svedok je izlazio u štampanom izdanju.

No responses yet