Ne znaju za stid: Zapad sad „brani“ međunarodno pravo
Zapad osudio „kršenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine“. A šta je sa suverenitetom i teritorijalnim integritetom Srbije?
Piše: Milan Dinić
Lideri SAD, Velike Britanije, Nemačke, Francuske, NATO, Kanade… listom su osudili rusku odluku o prepoznavanju secesije narodnih republika Donjeck i Lugansk i najavili sankcije prema Rusiji.
Gotovo nekoliko minuta pošto je Kremlj saopštio da je ruski predsednik Vladimir Putin potpisao dekret kojim priznaje nezavisnost otcepljenih teritorija, reagovali su svetski lideri saopštenjima koja osuđuju Rusiju i ovaj „akt kršenja međunarodnog prava“.
Evo samo nekih od izjava zapadnih lidera:
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen: „Priznanje dve separatističke teritorije u Ukrajini je čisto kršenje međunarodnog prava, teritorijalnog integriteta Ukrajine i Minskih sporazuma. EU i njeni partneri će reagovati sa jedinstvom, čvrstinom i odlučnošću u solidarnosti s Ukrajinom“.
Predsednik SAD Džo Bajden je potpisao set mera kako bi sprečio Rusiju da „profitira” od „krešenja međunarodnog prava“ dok su američki predstavnici na hitnoj sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija noćas ocenili da je potez Moskve „kršenje ukrajinskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta“.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg osudio je potez Rusije i rekao da „NATO podržava suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine“.
Francuski predsednik Emanuel Makron: „Priznanjem separatističkih regiona istočne Ukrajine, Rusija krši svoje obaveze i podriva suverenitet Ukrajine. Osuđujem ovu odluku.“.
A suverenitet i integritet Srbije?
Apsolutno svaka od gore citiranih rečenica je gotovo identična rečenicama iz saopštenja, poruka, deklaracija, istupa srpskih zvaničnika u vezi sa secesijom Kosova i Metohije 2008. Kao da su zapadne diplomate bukvalno prepisale sve što srpska strana godinama (doduše, sa promenama vlasti, sve stidljivije) govori: da je secesija Kosova 2008. i zapadno priznanje tog čina predstavljaju grubo kršenje međunarodnog prava, suvereniteta i integriteta Srbije.
To su odmah pomenuli mnogi, pre svega iz Srbije. Da li će iko od analitičara i novinara na Zapadu pomenuti ovo? Verovatno, gotovo izvesno, neće. Ali će zasigurno praviti paralele sa Krimom 2014. ili Gruzijom 2008. gde su nezavisnost proglasile Južna Osetija i Abhazija.
Zašto zapadni političari, mediji, novinari, analitičari neće da se prisete slučaja evidentnog kršenja međunarodnog prava, integriteta i suvereniteta Sribije kada je o Kosovu reč? Prosudite sami.
Međunarodno pravo, suverenitet i teritorijalni integritet ili važe sa sve, ili ni za koga. Tu pandorinu kutiju otvorio je Zapad a ne Rusija, Kina ili neka treća sila. Taj bumerang će se obiti svima o glavu — nebitno gde u svetu, a cenu, kao i uvek, najviše će platiti oni koji nisu imali nikakvu ulogu u ovome niti uticaj.