Peking stao uz Moskvu: Zaustavite širenje NATO
U zajedničkoj izjavi Rusija i Kina poslali oštru poruku Zapadu da prestane sa širenjem hladnoratovske ideologije i najavili međusobnu saradnju „bez granica“
Priredio: M. D.
Ruski predsednik Vladimir Putin nalazi se u zvaničnoj poseti Kini gde je takođe prisustvovao otvaranju Zimskih Olimpijskih Igara u Pekingu. Povodom sastanka Putina i Ksia, Rusija i Kina su objavile zajedničku izjavu o stanju u svetu i upozorili NATO i Zapad da prestanu sa pritiscima.
Deklaracija se bavi ekonomskim razvojem, globalnim zagrevanjem, industrijalizacijom, jačanjem nauke, ali ono što najviše privlači pažnju jeste političko upozorenje Zapadu i jačanje ekonomske i političke saradnje Moskve i Pekinga.
Svaka zemlja da sama bira put u demokratiju
Dokument polazi od toga da svet prolazi kroz sveopšti preobražaj „uključujući i transformaciju… svetskog poretka“ i da je u toku trend „preraspodele moći u svetu“. U izjavi se naglašava da „pojedini akteri koji predstavljaju manjinu na međunarodnoj sceni nastavljaju da zagovaraju jednostrane pristupe međunarodnim pitanjima, pribegavajući sili, te se mešaju u unutrašnje stvari država, u njihova legitimna prava i interese“.
Kina i Rusija su pozvale sve zemlje da poštuju univerzalno utvrđena pravila i da zaštite međunarodni poredak kojim rukovode Ujedinjene Nacije, dodavši da svaka zemlja ima pravo da sama bira oblik demokratije koji joj najviše odgovara. U izjavi se optužuju „pojedine zemlje“ koje pokušavaju da nametnu „sopstvene demokratske standarde“ i koje koriste ljudska prava kao izgovor za pritisak na druge države.
„Ozbiljno smo zabrinuti za međunarodnu bezbednost“
U dokumentu se navodi da su obe zemlje „duboko zabrinute zbog međunarodnih bezbednosnih izazova… Nijedna država ne može sama da osigura svoju bezbednost nezavisno od ostatka sveta i na račun bezbednosti drugih zemalja“.
Uz poruku da Rusija podržava politiku „Jedne Kine“ (tj. da je Tajvan deo Kine), navodi se da se obe zemlje protive naporima spoljnih faktora i da će se „boriti protiv mešanja u unutrašnje stvari suverenih država pod bilo kojim izgovorom, uključujući i obojene revolucije“ te da će jačati zajedničke aktivnosti na ovom planu.
Ističe se da postoje napori pojedinih zemalja da zarad „geopolitičkih interesa koriste terorističke i ekstremističke grupe“ za svoje ciljeve.
Rusija i Kina kažu da „veruju da pojedine zemlje i vojni i politički savezi i koalicije pokušavaju da pridobiju, direktno ili indirektno, jednostrane vojne prednosti na štetu bezbednosti drugih“ i da u tu svrhu koriste „nepoštena pravila takmičenja, intenziviraju geopolitička rivalstva, hrane antagonizam i konfrontaciju i ozbiljno narušavaju međunarodni bezbednosni poredak i globalnu stratešku bezbednost“.
Ključna rečenica — koja je odmah odjeknula u zapadnim medijima — glasi: „Strane (Rusija i Kina — napomena redakcije) se protive daljem proširivanju NATO i pozivaju Severnoatlantski savez da napusti ideologizovane hladnoratovske pristupe, da poštuje suverenitet, bezbednost i interese drugih država…“.
Rusija i Kina ističu da se protive formiranju „zatvorenih blokovskih struktura i suprotstavljenih tabora u azijsko-pacifičkom regionu i da pomno motre negativni uticaj SAD“ u ovom delu sveta.
Ističući posvećenost međunarodnim naporima za razoružanje i sprečavanje širenja nuklearnog oružja, Peking i Moskva u deklaraciji izražavaju duboku zabrinutost zbog trilateralnog bezbednosnog partnerstva Australije, SAD i Velike Britanije (AUKUS) koji je nedavno potpisan i osuđuju ovaj projekat.
Moskva i Peking pozivaju Vašington da „pozitivno odgovori na rusku inicijativu i da odustane od planova da postavi rakete kratkog i srednjeg dometa u azijsko-pacifičkom regionu i u Evropi“. Rusija i Kina podvlače da će po ovim pitanjima održavati međusobne kontakte i jačati saradnju po ovom pitanju.
Takođe se navodi da kineska strana podržava napore i predloge Ruske Federacije da se stvore dugoročne, pravno-obavezujuće bezbednosne garancije u Evropi.
Dve strane su takođe izrazile zabrinutost zbog „aktivnosti SAD na domaćem i međunarodnom planu u oblasti biološkog oružja“
„Evroazijsko Partnerstvo“
Peking i Moskva su najavili jačanje saradnje na političkom, ekonomskom i naučnom planu.
Posebno je apostrofirano jačanje napora u pravcu tešnjeg povezivanja kineskog projekta „Pojas i put“ i od Rusa vođene Evroazijske unije u cilju jačanja, kako kažu, „Većeg Evroazijskog Partnerstva“.
U dokumentu se takođe najavljuje tešnja saradnja na razvoju projekata u Arktiku i zajedničko nastupanje u Ujedinjenim Nacijama.
Rusko-kineska saradnja u svemiru
Dve zemlje su najavile da će pojačati saradnju na planu sprečavanja drugih država da „naoružaju svemir“.
Moskva i Peking kažu da će „sprovesti aktivnosti u pravcu postizanja vojne superiornosti u svemiru kako bi ga koristile za borbene operacije“. Dve strane su pozvale na postizanje međunarodnog sporazuma zasnovanog na predlogu rusko-kineskog sporazuma po kome će se sprečiti naoružavanje kosmosa.
Protiv revizije istorije
Rusko-kineska izjava podvlači da su dve zemlje „čvrsto posvećene očuvanju ishoda Drugog svetskog rata i postojećeg post-ratnog poretka, odbrani autoriteta Ujedinjenih nacija i pravdi u međunarodnim odnosima“. Dalje se navodi da će se Kina i Rusija opirati svim naporima da se porekne, „pomuti“ i falsifikuje istorija Drugog svetskog rata.
Na pomolu savez Moskve i Pekinga?!
Obe strane su potvrdile da „novi među-državni odnosi između Rusije i Kine jesu iznad političkih i vojnih saveza iz perioda Hladnog rata“.
„Prijateljstvo dve države nema granica i nema ’zabranjenih’ oblasti saradnje…“.
Najavljuje se dalje jačanje zemalja članica BRIKS-a (Brazil, Rusija, Indija Kina) kao i Šangajske inicijative (centralnoazijske bezbednosne inicijative).
Reakcija Zapada
Zapadni mediji preneli su vest o dokumentu koji su objavili Rusija i Kina, posebno apostrofirajući kinesku podršku Moskvi u naporima da zaustavi širenje NATO. Američki „Njujork Tajms“ posebno naglašava rečenicu u kojoj se kaže da „saradnja Rusije i Kine nema granica“ te kako su kineski mediji posvetili ogromnu pažnju sastanku šefova dve države.
Zapadni mediji većinom ocenjuju da bliskost stavova Moskve i Pekinga nije neočekivana ali da je sadržaj i dubina objavljenog dokumenta otišla dalje od uobičajenih diplomatskih pristojnosti i protokola i da će dve zemlje očito sve odlučnije i koordinisanije istupati protiv Zapada.
Zapadni analitičari već neko vreme ukazuju na opasnost da Kina i Rusija koordinisano istupe u Ukrajini i u vezi sa Tajvanom/Južnim Kineskim Morem i tako stave pre svega SAD, ali i ceo Zapad, u strateški tešku poziciju da se defakto bore na dva udaljena fronta.
Generalne ocene svih analitičara su da svet ulazi u period komplikovanih međunarodnih odnosa i sve dublje polarizacije.