Ištvan Ujhelji, poslanik mađarski socijalista u Evropskom Parlamentu, za „Svedok“:
ZDRAVSTVO EU ČLANICA PRELAZI U NADLEŽNOST BRISELA
Zdravstvo zemalja — članica Evropske Unije, za koje su do sada u celosti bile odgovorne vlade unijskih država, mogle bi vrlo brzo (u početku delimično, a potom u celini) preći u nadležnost EU.
Tekst i Foto: Akademik Vlastimir Vujić (za “Svedok” iz Budimpešte)
U vrlo kratkom vremenskom roku (čiji tajming je pandemija koronavirusa u Evropi maksimalno skratila) treba očekivati „zemljotres“ transformaciju u radu zdravstvenih sistema na Starom kontinentu, ekskluzivno je „Svedok“ u Budimpešti saznao od mađarskog evroparlamentarca iz redova socijalista — Ištvana Ujheljija.
Političar MSP-a vest je dopunio podatkom da iza predloga za jačanje zdravstvenog sistema stoji sveobuhvatno političko jedinstvo, čiji inicijator je bila velika grupa evropskih socijalista i socijaldemokrata koja je prva pozvala na stvaranje „Evropske zdravstvene unije“ — ukjučujući minimalne standarde kvaliteta usluga (koje je prethodno upravo Ištvan Ujhelji predložio!).
„Radovi, profesionalni pregovori i aktivnosti višegodišnjeg lobiranja uspešno su privedeni kraju, što bi vrlo brzo moglo doneti radikalne promene u zdravstvu! I to ne samo u Mađarskoj, već i u Evropskoj uniji u celini! Svi građani Evrope, pa tako i svi Mađari, imaju pravo na isti kvalitet medicinske nege i mi to moramo sprovesti u odluke! Time i transformaciju EU zdravstva u narednom periodu! — istakao je Ujhelji.
Evropski poslanik MSP-a podvukao je da, uprkos činjenici da je poslednjih godina iz Brisela u Budimpeštu stiglo više od 700 milijardi forinti (1 evro=356 forinti) EU sredstava za razvoj mađarske zdravstvene zaštite, „politika krvarenja konzervativne vlade Viktora Orbana i tretiranje zdravstvene zaštite kao kvartalnog područja, jasno su narušili kvalitet medicinske nege i zdravstvenu bezbednost pacijenata“!
„Danas je tri i po puta veća verovatnoća da će Mađar u vlastitoj zemlji dobiti fatalnu bolničku infekciju od evropskog državljanina koji živi u Nemačkoj! U poslednjoj deceniji Mađarsku je napustilo više od 7. 000 lekara, a 25.000 medicinskih sestara još uvek nedostaje u sistemu zdravstvene zaštite u Mađarskoj…?! Ovo je neodrživo i nepodnošljivo, daleko ispod bilo kakvog proseka bilo gde u svetu! Zvanična Budimpešta pod hitno mora početi sa primenom briselskog obrasca i što pre se približavati nivou standarda koji su u ovom trenutku aktuelni u EU!“ — kategoričan je Ištvan Ujhelji.
On je, takođe, dodao, da je „Evropska minimalna zdravstvena služba“ koju su u Briselu pokrenuli, predstavljala okvir koji još uključuje obaveze — od protokola za skrining za rak, preko centralizacije lista čekanja za preglede i intervencije, do uspostavljanja obaveznih minimalnih standarda bolničke nege koji će promovisati sigurnost pacijenata i garantovati negu na evropskom nivou! Ujhelji je naglasio da je okvir koji je lično predložio važan elemenat sveobuhvatnog programa grupe „Evropska zdravstvena unija“, ali da su potrebne mnoge dalje konsultacije i institucionalne odluke da bi se ona mogla u potpunosti sprovesti.
U Italiji i Mađarskoj potpisi podrške predlogu
Da je pomenuti predlog naišao na podršku unijskih građana (ali i velikog broja bivših političara iz evropskih država) govore i akcije prikupljanja potpisa za njegovim što bržim usvajanjem. Prva je krenula jedna italijanska nevladina (civilna) organizacija koja je (zbog potpune pojedinačne nemoći država-članica EU da se odupru virusu korona!) direktno pozivala na preispitivanje nadležnosti nacionalnih država kod epidemija i pandemija, i drugo — insistirala je na hitnom jačanju zdravstvenih kompetencija u Evropskoj uniji! Ovu inicijativu potpisima su podržali i bivši italijanski premijeri Romano Prodi i Enriko Leta, raniji španski premijer Hoze Luis Rodrigez Zapatero, bivši predsednik Evropskog Parlamenta Enrike Baron Krespo, ali i nekoliko ranijih nemačkih, poljskih, grčkih i rumunskih ministara…!
Peticija za jedinstvenom zdravstvenom zaštitom evropskih državljana (čija je jedna od prvih tačaka ujednačavanje i poboljšanje kvaliteta zaštite zdravlja) pokrenuta je i u Mađarskoj (njen inicijator, organizator i realizator bila je Mađarska socijalistička partija, MSP). Do sada je peticiju potpisalo preko stotinu hiljada državljana te zemlje.