Izuzetan publicistički prvenac Vladimira Lazora — Putovanje kroz šahovsko kraljevstvo
ŠAHOVSKI AMATER MAJSTORSKE SNAGE!
Piše: Vlastimir Vujić
Iz štampe je upravo izašla knjiga, prvenac šahovskog zaljubljenika (majstorskog kandidata u redovnom i majstora i nekadašnjeg reprezentativca Jugoslavije u dopisnom šahu) Vladimira Lazora (73), pod nazivom „Putovanje kroz šahovsko kraljevstvo“. U ovom, svojevrsnom šahovskom vremeplovu — udžbeniku sa trideset poglavlja — FIGURE VUKU POTEZE(!), a autor ih samo smisleno i životvorno pretvara u slova i stranice pune kombinacija, prikaza i analiza u — više od četiri stotine dijagrama! Iz tog svog kraljevstva Vladimir ne izlazi još od one snegovite i tajnovite zime početkom šezdesetih godina prošlog veka kada je kao osnovac, sav ustreptao, ugledao u seoskoj biblioteci u Kucuri kod Vrbasa (Srbija) tablu sa drvenim figurama. I magija je počela da se odmotava…
U prvom delu knjige Lazor (čiji je najviši rejting u šahu bio 2247) bavi se autobiografijom, lepo kombinujući događaje iz detinjstva, školovanja, profesionalne karijere pravnika i porodičnog života — sa tokom svog šahovskog bitisanja. Drugi deo knjige je — izvanredan šahovski udžbenik. U tom delu Vladimir je predstavio desetine svojih uspešnih ostvarenja na crno-beloj tabli, iz kojih se vidi da je on odličan šahovski amater, majstorske snage! Verovatno su ga životne obaveze sprečile da svoje šahovsko znanje kruniše i najvećom titulom. Njegove pobede nad velemajstorima (Sinišom Dražićem 2012 i 2018. godine i Mišom Papom 2019.), internacionalnim majstorom Brankom Roguljem 2014. i FIDE majstorom Krasojem Notarošem i brojnim drugim vrhunskim igračima dovoljno govore o njegovoj šahovskoj snazi! Najbolje rezultate u pojedinačnim nastupima Lazor je ostvario na Međunarodnom šahovskom festivalu u Bevervajku (Holandija) 1969. godine gde je u Desetoj grupi sa osvojenih 6,5 poena iz devet partija podelio prvo mesto sa dvojicom Holanđana, dok je 1988. godine na Prvenstvu Vojvodine u Vrbasu u konkurenciji 143 učesnika osvojio treće mesto!
Završni, treći deo Lazorove knjige „Putovanje kroz šahovsko kraljevstvo“ posvećen je biserima šahovskog stvaralaštva i predstavljanju vrhunskih svetskih igrača, poput Amerikanca Roberta Fišera (koji mu je i šahovski uzor!), zatim Rusima Mihailu Talju i Borisu Spaskom, Srbima Svetozaru Gligoriću i Bori Ivkovu, kao i mnogim drugim velikanima. Na kraju sledi prava poslastica za šahovske sladokusce. Pedesetak divnih šahovskih kombinacija, takozvanih mozgalica…
Prikladno ovim danima, setio se Vladimir Lazor i A. S. Puškina i njegove poruke iz karantina tokom epidemije kolere (1827. godine) — „Sve će otići i sve proći, sve brige i panika. Pozovimo u pomoć razum, pobedimo bolest silom znanja i dane teškog ispita preživimo kao jedna porodica. Uzdignimo se duhom…“.
I uzdigao se Vladimir! U godini korone (2020.) ODIGRAO JE NA SAJTU LICHESS OKO P E T HILJADA BRZOPOTEZNIH ŠAHOVSKIH PARTIJA SA LJUDIMA IZ CELOG SVETA (OVE 2021. ODIGRAO JE PREKO DVE HILJADE!), čitao ruske klasike i pisao ove stranice da pojasni da je šah „najinteresantniji od svega nerazumljivog što postoji na svetu“ (V. Korčnoj). U završnici ove literarne šahovske partije Vladimir kaže da se retko seti poraza i gorčine, da su prema zadovoljstvu i radostima koje mu šah daruje, porazi sitnice i da je zahvalan svima onima što su sa njim igrali šah!
Igrao u osam klubova
Vladimiru Lazoru, kome je igračka specijalnost Kraljeva indijska odbrana, i koji je šahovsku teoriju prvo počeo da uči iz ruskih časopisa, a potom i ruskih knjiga, prvi treneri su bili majstorski kandidat Nikola Kučmaš iz Kucure i internacionalni majstor Ljubomir Mašić iz Sombora. Lazor, koji danas živi u Kuli (Srbija) u svojoj karijeri vrlo uspešno je nastupao u čak osam klubova — Omladinac (Kucura), Sombor (Sombor), August Cesarac (Sarajevo), Rusko slovo (Novi Sad), Vojvodina (Novi Sad), Hajduk (Kula), Stanišić (Stanišić) i Rusin (Ruski Krstur).