Извештај Напредног клуба о политичким правима српског народа у региону:
Положај Срба никад гори
Приредио: Андреј Димитријевић
Положај Срба у региону је све гори, без назнака да би могло да дође до позитивног помака. Посебно је забрињавајуће стање у вези са правима Срба у Црној Гори, у којој власт формира нацију и цркву базирану на отуђењу од српског идентитета и негацији српског наслеђа у Црној Гори, истиче Напредни клуб.
У суседним државама живи око 1,7 милиона Срба. Већини њих (око 95%) су после 1990. била ускраћена права која су до тада уживали. Због истих права су у случају народа сличне бројности (Словенаца, Албанаца са Косова и Метохије, Бошњака и Црногораца) САД и НАТО били спремни да воде рат, истичу у Напредном клубу.
Напредни клуб од 2008. прати и анализира стање политичких и других права српског народа који живи у осам суседних држава и једном протекторату (Црна Гора, БиХ, Р. Хрватска, Р. Северна Македонија, Р. Словенија, Р. Албанија, Румунија, Мађарска и Косово-УНМИК). Управо је објављен 12-ти годишњи Извештај о политичким правима српског народа у региону. Пошто је од 2016. присутно погоршање стања и систематско умањивање постојећих права већине Срба који живе у суседним државама, извештаји од тада имају црне корице.
Током 2019. и 2020. дошло је до верског и националног прогона у једној европској држави, истиче Напредни клуб. Тај прогон извршен је у Црној Гори, где је донесен закон о верским заједницама чијим словом и пратећим уговорима је обесправљена и у неравноправан положај доведена Српска православна црква којој припада 70% грађана ове земље. Настојећи да скрши мирне протесте, власт се послужила насиљем — грађани су пребијани и хапшени. Српски народ у Црној Гори изложен је учесталим притисцима и асимилацији. Како истиче Напредни клуб, „режим ДПС-а врши политику апартхејда према припадницима српске заједнице. Срби су сразмерно пет пута мање запослени у државној служби од националних Црногораца. Одузета су им и оспорена уставом и законима загарантована права и равноправност кад је реч о просвети и култури. Кампање мржње у медијима и преко државних установа на нашем континету нису виђене од пада фашистичких режима у Грчкој и Португалу“.
Када је о осталим земљама региона реч, Републици Српској је под међународним притиском наметнуто даље укључивање у НАТО. Противзаконито је изабрана нелегитимна Централна изборна комисија Босне и Херцеговине. Уставни суд БиХ (коме је мандат истекао пре петнаест година) одузео је овом ентитету пољопривредно земљиште које чини 7% његове територије. Србима нису призната уставна права у три кантона Федерације БиХ.
У Хрватској, која 4. августа слави 25. година од операције „Олуја“ којом је протерано преко 200.000 Срба, у протеклих годину дана било је највише регистрованих напада на Србе гледано шест година уназад. Нису испуњена сва законима предвиђена права за српски народ. Српске политичке представнике уцењују и покушавају да корумпирају како би славили дане у којима је убијено 1.800 њихових сународника, а протерано 250.000.
У Северној Македонији српски народ не ужива слободу вероисповести и нема иста права као мањине суседних држава. У Албанији и Словенији права Срба су знатно мања него права Албанаца и Словенаца у Србији.
Када је о правима Срба реч, стање је једин одобро у Румунији и Мађарској, као и претходних година, истиче Напредни клуб.
У Напредном клубу оцењују да је стање политичких права српског народа у региону данас горе него икада после 2008. године. Указују на континуитет систематске дискриминације и обесрпављивања права Срба у региону, као и на чињеницу да међународне организације и владе Великих сила о томе наметно ћуте, док српска држава није показала вољу да институционално приступи овом питању како би се стратешки радило на планском и дугорочном поправљању права иположаја припадника српског народа у региону.
„Захтевамо од суседних држава да поштују уставом и законима загарнтована права својих грађана Срба. Тражимо од САД и ЕУ да прекину са политиком подршке обесправљивању српског народа. Од званичне Србије очекујемо јасну, јавну и институционалну политику према српском народу у региону (засновану на модерним узорима Мађарске и Хрватске), као и на реципроцитету“, истиче Напредни клуб.