Поруке европских лидера са четвртог демографског самита у Будимпешти

Хоће више европске деце

Наталитет важнији од либералног марксизма и промене климе, тврде лидери који су се састали у Мађарској

Svedok Online

--

Фото: Сток

Пише: Властимир Вујић (Будимпешта)

У Будимпешти је 23. и 24. септембра одржан Четврти Демографски самит насловљен са „Породица — кључ одрживости“, са прокламованинм циљем противљења „расељавању становништва“, и позивом хришћанским паровима да имају више деце. На скупу су доминирала два „ушанчена“ табора: присталице и опоненти скупа. Противници су нагласили да је то био Самит анти-мигрантских и хомофобичних идеја који је учврстио репутацију Мађарске као бастиона конзервативизма у Европској унији, док су поборници Самита подвукли да је Виктор Орбан (који се често сукобљава са Бриселом због својих политика против миграција и ЛГБТ заједнице) схватио „еволуцију“ света и брани идентитет своје земље, а потом и хришћанске Европе.

Мађарски премијер послао је оштру поруку по отварању скупа. „Док су одређене цивилизације у стању да се репродукују, Запад то или не може, или — не жели! Једни кажу да то није проблем, а други — то ћемо решити миграцијом. Међутим, управо ова друга тврдња је проблем! Није узета најважнија компонента расељавања, а то је културна димензија демографије! Јер, у европи миграције су питање идентитета! Све државе на Старом континенту функционишу на начин да људи који живе у њима деле (приближно) исте вредности по главним питањима и ако то није случај такве државе и нације — нестају. Зато је брига о породици, њеном благостању и природном прираштају основна ћелија нације, тиме и друштва! Мађарска влада пре шест година направила је државни пројекат у овој области који већ даје квалитетне резултате“ — рекао је мађарски премијер Виктор Орбан на отварању Четвртог демографског самита у Будимпешти, аргументујући да су мере његовог кабинета (које су имале за циљ подстицање бракова и повећање наталитета у Мађарској, субвенционисаним кредитима) већ проузроковале велики број венчања и пораст прираштаја мађарског становништва.

Премијер Мађарске говори 23. септембра на Четвртом Демографском самиту у Будимпешти

Мађарска је протеклих година ставила велики нагласак на обнову породице као стуба друштва. Уведено је и више пореских олакшица за младе породице. Према програму Владе, парови који се региструју пре невестиног 41. рођендана, добијају партиципиране кредите до 10 милиона форинти (око 27 хиљада евра). Трећина кредита не мора да се врати ако пар буде имао двоје деце, а цели дуг ће бити избрисан уколико имају троје. За четврто дете мађарске фамилије ослобођене су плаћања пореза. У првих девет месеци 2019. године склопљено је 20 одсто више бракова него у истом периоду 2018, што је највећи број склопљених бракова од 1990. Само у септембру прошле, 2020. године, склопљено је 29 одсто више бракова него у истом месецу претходне године (што је највећи број венчања у том месецу у Мађарској од 1979! За субвенционисане кредите пријавило се преко 100 хиљада брачних парова.

Наравно, то је северног комшију Србије и по наталитету приближило простој репродукцији од 2,1 одсто у земљама чланицама ЕУ. Мађарска је са 1,43 одсто дошла на 1,98 процената.

Зато и не чуди да се и Александар Вучић — који има добре односе са Виктором Орбаном — заинтересовао за мере.

„Када је реч о демографији и наталитету, и у случају Србије потеже се питање националног опстанка. Оно ће ускоро за многе државе у региону, али и у Европи, постати најважније политичко питање! Јер, Стари континент је пре две деценије у демографском расту света учествовао са 20 одсто, данас са 10, а за пет година ће са свега 7 одсто. Само једна афричка земља, Нигерија, за 30 година имаће више становника него цела ЕУ, више него САД“ — рекао је на будимпештанском Самиту председник Србије Александар Вучић, критикујући однос јавности према демографским питањима, рекавши да њом доминира тип „либералног политичког марксизма“ који подучава људе новим теоријама које треба да промене њихове животе, али их мењају на такав начин да изгубе могућност за сопствени опстанак.

Експозе Александра Вучића на Четвртом Демографском форуму у Будимпешти

„Ја разумем да питање климатских промена буде важно за САД или Кину, али колико то може да буде занимљиво за Србију или Мађарску? Да ли је то за нас најважније питање? Да ли је то заиста битније од демографског питања? Битније од будућности наших земаља и народа? Наше деце? Сигурно да није!“ — додао је Вучић, истичући да је део демографског програма мађарске владе (али и других програма) имплементирао и у српске пројекте у одређеним областима и да — већ дају резултате. Навео је такође, да је премијер Виктор Орбан „био довољно храбар да изгради одличне везе са Србима“, и додао да то „није био лак задатак“ с обзиром на „тешку прошлост“ две државе.

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, који је, уз лидере Вишеградске групе, такође био учесник Четвртог демографског самита у Будимпешти, изразио је забринутост за састав становништва у Европи због доласка избеглица са Блиског истока.

„Морам рећи да себична европска политика празни Балкан, који ће се пунити мигрантима, који долазе са различитим културама, и с правом се питам: Да ли ће за неколико деценија Европљани живети у Европи“? — рекао је Додик и додао да долази из земље где није све одређено, где су распадом СФРЈ наслеђени бројни проблеми и да је током грађанског рата у БиХ број рођене деце (што је у склопу теме Самита) био много већи него у доба мира?! То сматра потпуним апсурдом!

Премијер Словеније (која тренутно председава ротирајућим председништвом ЕУ), Јанез Јанша, на Самиту је подсетио да демографске промене утичу на све аспекте живота, укључујући школски, порески и пензиони систем. Ако нема потрошача — нема ни економије, ако нема ученика — нема ни школа. У половини европских држава становништво све брже почиње да се смањује, да нестаје. Истичући да је породица основа друштва, Јанша је указао на то да има много младих људи који хоће да заснују фамилију, који желе да имају децу, али немају финансијских услова. Државе бројним олакшицама требају да подрже младе да их заснују, породица се мора ставити на прво место, навео је словеначки премијер.

„Иако су економска стабилност и боље плате важне, наталитет се не односи само на економију. О томе сведочи чињеница да су финансијски услови данас широм света знатно бољи него што су били пре пола века, али често смо сведоци да управо најбогатије земље имају најнижи наталитет. Дакле, све зависи од руководстава држава и њихових лидера“ — категоричан је био словеначки премијер Јанша.

Уместо масовних, неконтролисаних миграција, чешки премијер Андреј Бабиш, једино одрживо решење за спречавање демографског „изумирања“ Европе, види у — повећању броја новорођених. Дакле, у породици као кључу одрживости, као темељу друштва. Иако се у Чешкој у последње три године наталитет повећао, земља је још далеко од стопе плодности од 2,1 одсто која је неопходна за „преживљавање“ нације. Бабиш је пад жеље за рађањем, између осталог, приписао — расту каријера и финансијским тешкоћама младих парова.

„Обликовање друштвене свести младих врло важан је сегмент. Велики сам противник новокомпонованог аргумента против рађања, који сам лично назвао климатска догма. Његови промотери тврде да — ако што мање људи живи на Земљи — биће мањи отисак угљендиоксида. Каква је то порука? Да човечанство треба да изумре да би се спасила планета Земља? — запитао се премијер Бабиш називајући апсурдним „да због заштите климе не треба имати децу“?

Гост форума о демографији и породичним вредностима у Будимпешти био је и бивши амерички потпредседник Мајк Пенс (када је председник САД био Доналд Трамп). Пенс (који припада ултра-конзервативном крилу Републиканске странке), у уводу је рекао да је западни свет захваћен кризама — здравственом, економском, психолошком. „Губи се поверење у традиционалне вредности, у институције. Породица је у кризи. Све више је развода и абортуса, све мање бракова и новорођене деце… А најважније што треба знати је — да само снажне породице формирају снажне друштвене заједнице, а оне потом праве — моћне нације и јаке државе“.

„Сада видим, да с пуним правом, земље Централне и Источне Европе одбацују визију модерне левице о трансценденцији постхришћанских, постнационалних и породичних институција! Овде сви сада имамо визију снажне, независне, суверене нације — а то је засновано на просперитетним, мирним и здравим фамилијама. Лично сам са председником Трампом направио и применио такву визију у САД! Ојачали смо породице, заштитили границе земље, отворили нова радна места, смањили порезе. Радикално смо смањили стопу илегалне имиграције, зашто што су отворене границе некомпатибилне са јаким породицама“ — изјавио је Мајк Пенс, истичући да у глобалној елити постоји консензус да је институција породице застарела и непотребна на много начина. Каже се да породица сада има „споредну улогу“ у односу на државу, али управо чињеница да држава истискује родитеље из подизања деце доказује да примарна улога припада родитељима.

Кажимо на крају да је на дводневном панелу у Будимпешти учествовало око 70 говорника и да су лидери земаља Средње Европе потписали заједничку Декларацију у којој се наводи да имиграција не сме и неће бити одговор на пад наталитета Европске уније, те су позвали земље чланице да породичну политику искључиво држе под националном надлежношћу!

„Повећање броја европске деце једини је кључ за очување европске хришћанске културе и других верских традиција за друге генерациЈЕ“, последња је реченица у будимпештанској Декларацији!

С в е д о к

Епископ будимски Лукијан са лидерима Срба

Ништа лепше од братске слоге

Лидери Срба на дводневном самиту Бриге за породицу у Будимпешти, Вучић и Додик посетили су Цркву Светог Ђорђа

Председник Србије Александар Вучић и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, посетили су 22. септембра (дан пре почетка Самита у мађарској метрополи) српски православни храм Светог Георгија у Будимпешти где их је дочекао Епископ будимски (и администратор темишварски) — Лукијан.

„У име свештенства, монаштва и верног народа у Мађарској, имам част да поздравим два наша лидера и борца за своју нацију! Каже Свето писмо: Шта има боље и лепше него да браћа живе заједно, а то сте ви драги председници. Није вама лако, можда људи и не знају, али Бог све види и све зна и добро сте учинили што сте и овај пут ушли у дом Божији, и то баш у храм Светог Георгија Победоносца. Када уђеш у воденицу не можеш да не покупиш бар мало брашна, а у храму — помоћи Божије — која вам уз нашу подршку свакако треба. Велика дела чините учвршћујући пријатељство мађарског и српског народа, а нарочито вашом помоћи Епархији будимској. Све памтимо, и са захвалношћу за учињено и — што ћете у наредним годинама свакако чинити на многаја љета“! — поручио је Владика Лукијан.

--

--

Svedok Online

„Svedok“ se bavi političkim, ekonomskim i društvenim dešavanjima u Srbiji i u svetu. Od maja 1996. do marta 2020. Svedok je izlazio u štampanom izdanju.